Zaključil se je kongres Svetovne federacije za hemofilijo (WFH) 2024, ki je potekal od 21. do 24. aprila v Madridu, Španija. Udeležilo se ga je več kot 3000 delegatov iz 135-ih držav. Svetovni kongres velja za najobsežnejši mednarodni dogodek o hemofiliji ter o sorodnih motnjah strjevanja krvi v letu 2024. Predhodnega svetovnega kongresa smo se lahko "osebno" udeležili leta 2018 v Glasgowu na Škotskem, kasneje pa sta sledila dva virtualna dogodka, zaradi situacije s pandemijo Covid-19.
Na letošnjem kongresu so sodelovali udeleženci iz različnih sfer ter interesnih krogov: bolniki z motnjami strjevanja krvi, zdravniki, specialisti, medicinske sestre, raziskovalci, oblikovalci politik zdravja, regulatorji, zagovorniki hemofilije in motenj strjevanja krvi ter člani farmacevtske industrije. Njihovo sodelovanje je prav gotovo dokaz zavezanosti naše hemofilične skupnosti k viziji Svetovne federacije za hemofilijo "o zdravljenju za vse" (Treatment for All)..
"Upamo, da se nam boste naslednje leto pridružili na Vrhu celostne oskrbe WFH 2025, v Dubaju v Združenih arabskih emiratih ter na svetovnem kongresu WFH 2026, v Kuala Lumpurju, Malezija", so zapisali pri WFH-ju.
Dan otvoritve kongresa je namenjen ponudbi širokega izbora delavnic za različne interesne sfere. Njihov namen je, da udeleženci pridobijo praktične izkušnje s sovrstniki v teh interaktivnih sejah, vse od zahtevnih kliničnih primerov pa do na primer ultrazvočnega monitoringa, ...
Kongresna svečana otvoritvena slovesnost in dobrodošlica za udeležence, je potekala pod vodstvom predsednika Svetovne federacije za hemofilijo, Cesarja Garrida ter španske gostujoče organizacije hemofilikov, FedHemo in njenega predsedujočega, Daniela-Anibala Garcie Diega. Družabni večer se je dovijal na prostem, v soju glasbenih ritmov ter pogostitve, ki so jo bili udeleženci deležni.
Nekaj dejstev ter informacij in zanimivosti ob začetku #WFHcongress2024:
IZZIVI KLINIČNIH PRIMEROV IN PRAKS
Drugi dan kongresa #WFH2024, se je pričel z obravnavo kliničnih primerov. Videli smo primer 12-letnika iz Argentine, hemofilika, z ekstremnimi kontrakturami obeh kolenskih sklepov, kjer je njegova ekstenzija pred operativnim posegom dosegla zgolj 70 (!!!) stopinj. In kar je pri vsem tem najhuje, osebe v Argentini, katere si ne morejo privoščiti socialnega zavarovanja, niso upravičene do profilaktičnega zdravljenja! Več kot zaskrbljujoče in izjemno žalostno za 21. stoletje!
Skratka namen te seje je bil obravnavati zahtevne klinične primere na področju kirurgije in rehabilitacije za posameznike s hemofilijo. Udeleženci smo se vključili v detajlne in res težke (z nazornimi fotografijami podkrepljene) razprave o ponavljajočih se mišičnih krvavitvah, pri čemer so bile izpostavljene raziskovane, tako akutne, kot dolgoročne posledice. Kljub emocionalno težki temi je potrebno poglobljeno razumevanje zapletenosti kirurških posegov, rehabilitacijskih strategij in obvladovanja ponavljajočih se mišičnih krvavitev, kar zdravstvenim delavcem daje dragocene vpoglede za optimizacijo oskrbe bolnikov pri zahtevnih scenarijih. Učni cilji vključujejo izboljšane sposobnosti odločanja, izboljšano klinično vodenje in sposobnost prilagajanja intervencij na podlagi edinstvenih izzivov, ki jih predstavljajo ponavljajoče se krvavitve pri posameznikih s hemofilijo, so izpostavili naši predavatelji.
STARŠEVSTVO Z NAMENOM: STRATEGIJE ZA KRMARJENJE PRI PEDIATRIČNI OSKRBI MOTENJ STRJEVANJA KRVI
Starševstvo otroku z motnjo strjevanja krvi je tema, kjer smo tokrat raziskali edinstvene izzive in odgovornosti, ki so tukaj vključene. Krmarjenje po medicinskih, psihosocialnih in praktičnih vidikih, je zelo pomembni, medtem ko starši iščejo podporo pri zdravstvenih delavcih in v skupnosti motenj strjevanja krvi ter pri organizacijah bolnikov. Ko odkrijemo učinkovite načine komuniciranja z otrokom in drugimi glede zdravstvenega stanja, pomeni, da smo se pri tem morali prilagoditi tudi njihovi starosti in načinu ter stopnji razumevanja. Seveda je glede pediatričnih bolnikov s hemofilijo dragoceno znanje o veščinah venskega dostopa, ki so ključnega pomena za obvladovanje motenj strjevanja krvi pri otrocih, kjer se zahtevajo pogosta zdravljenja, pri čemer he potrebno zagotoviti ustrezne tehnike, prilagojene starosti in razvojni stopnji otroka. Omenimo še sintezo izpostavljene tematike, da von motnja strjevanja krvi dokazano vpliva na otrokovo z zdravjem povezano kakovost življenja s kombiniranimi duševnimi, socialnimi, fizičnimi in družinskimi vplivi. Starši, ste se pri tem že vprašali sledeče:
Za
konec #WFHcongress2024 še
nekaj vsebin tretjega kongresnega dne v Madridu in s tem tudi kot rečeno
zadnjega.
KAKO DANES OCENITI KRVAVITEV? NIVO FAKTORJA PROTI FENOTIPU
“Level matters” smo opazili, da piše na stopnicah, katere vodijo proti
predavalnicam. Super iztočnica za prvo jutranjo sejo z naslovom: “Kako danes
oceniti krvavitev? Raven faktorja proti fenotipu”. Klinični fenotip težke oblike
hemofilije je sestavljen iz spontanih sklepnih in mišičnih krvavitev. Značilno
je, da se krvavitev pojavi zgodaj in sovpada z naraščajočo telesno aktivnostjo.
Fenotip nenujno sledi nivoju faktorja pri posameznem hemofiliku, izpostavlja
predavatelj, dr. Leonard Valentino.
Osebe
s hemofilijo kažejo variabilnost v fenotipskem izražanju (simptomov) svoje
motnje. Ravni faktorjev ne povedo celotne zgodbe. Na primer, zakaj ena oseba s
hemofilijo z zmerno stopnjo faktorja krvavi več ali manj kot druga oseba? Zakaj
ima oseba z "normalnimi" ravnmi faktorja simptome krvavitve? Ko
uporabljamo ravni faktorjev za določanje dostopa do zdravljenja in oskrbe, se
zmotimo, če bolnika ne vprašamo - "kakšni so vaši simptomi
krvavitve?" Zato lahko standardne klasifikacije hemofilije, ki temeljijo na
faktorski aktivnosti, povzročijo nepredvidljive klinične manifestacije. Pod
črto, fenotip (kako krvavite), je zelo pomemben in neposredno vpliva na samo
zdravljenje.
Zanimivo je to, da hemofiliki večinoma dajo pozornost samo na nivo faktorja, na
fenotip pa ne. Zato je dobro vedeti, kaj fenotip sploh je, kako natančno
opisati simptome krvavitve in se znati detajlno o krvavitvi pogovoriti s
hematologom.
ZDRAVLJENJE SKLADNO S PRIPOROČILOM HEMATOLOGA. DA ALI NE?
Na plenarnem zasedanju nova tema, kjer obravnavamo nekaj, s
čimer se hemofiliki soočamo vsak dan: Ali se osebe z motnjami strjevanja krvi
zdravijo po priporočilu hematologa? Zakaj oz. zakaj ne? Torej obravnavamo
adherenco, ki je bila do nedavnega opredeljena kot prijavljeni profilaktični
odmerki na mesec, deljeni s predpisanimi profilaktičnimi odmerki na mesec. Za
popolno adherenco velja tudi način injiciranja (po navodilih) ter čas
prejemanja zdravila.
Podatek iz lanskega leta kaže, da so uporabniki faktorjev s podaljšanim delovanjem (EHL) manj adherentni kot uporabniki, ki niso na zdravljenju z EHL (stopnja adherentnosti je bila 47,4 % v primerjavi z 72,0 %). Zanimivo!
Naslednji termin, katerega hemofiliki slabo poznajo, je komplianca - pomeni pravilno in dosledno upoštevanje zdravstvenega režima ali urnika, vključno z jemanjem zdravil, …
…, skratka, predelali smo od opredelitve adherence do obravnave obremenjenosti bolnikov, katera izvira iz bremena zdravljenja, in krmarili med zapletenimi dejavniki in izzivi, ki oblikujejo adherenco pri zdravljenju. Raziskali smo kako nam pomagajo premagati izzive pri adherenci aplikacije za sledenje nivoju faktorja in pridobili dodaten vpogled na podlagi izkušenj bolnikov. Izkoriščam to priložnost, za poziv k izboljšanju adherence pri hemofilikih, kar v praksi pomeni več “resnosti” pri upravljanju z lastnim režimom zdravljenja, saj praksa kaže marsikdaj drugače.
POŠKODBE SKLEPOV KOT POSLEDICA ŠPORTNE AKTIVNOSTI PRI OSEBAH Z MOTNJAMI STRJEVANJA KRVI: PREVENTIVA, REHABILITACIJA IN POVRATEK K AKTIVNOSTIM
Seveda se tudi pri hemofiliji pogosto soočamo s poškodbami sklepov, ki niso del hemofilne artopatije. Namen seje je bil obravnavati in razmišlajti o poškodbah sklepov, povezanih s športom, pri osebah z motnjami strjevanja krvi. Pomembno je, da znamo oceniti razmerje med športnim udejstvovanjem in poškodbami, ter da imamo vpogled v preventivne ukrepe in bolj pogosto v skupnosti razpravljamo o občutljivem ravnovesju med krepitvijo mišic in možnimi tveganji za krvavitev, ki so povezane s športno-rekreativnimi aktivnostmi. Predavanje smo zaključili z raziskovanjem mišično-skeletnih izzivov v kontekstu novih terapij, s poudarkom na pomenu iskanja ravnovesja med inovativnimi zdravljenji (tudi na podlagi že zbranih in dostopnih podatkov) in vzdrževanjem telesne aktivnosti za optimalno rehabilitacijo in uspešno vrnitev v športne dejavnosti.
KREPITEV IN OBVLADOVANJE SPRETNOSTI
Krepitev
spretnosti in obvladovanje redke bolezni, je bila naslednja tema, s katero smo
se ukvarjali. Motnje strjevanja krvi pomembno vplivajo na fizično, duševno in
socialno dobro počutje, še toliko bolj invalidov in njihovih družin.
Vsakodnevno obvladovanje naše motnje zahteva izboljšane sposobnosti
obvladovanja tako za bolnike kot za družine. Namen seje je bil predstaviti
širok pregled različnih vrst mehanizmov obvladovanja, ki jih osebe z motnjami
strjevanja krvi in njihovi družinski člani uporabljajo, ko živijo s kronično
boleznijo, ter razpravljati o strategijah in veščinah, ki jih je mogoče uporabiti
za njihovo izboljšanje s strokovno pomočjo in podporo.
SKUPNO oz. DELJENO ODLOČANJE
Vroča
tema: “Shared decision making” - Skupno odločanje. Pri tem se osredotočamo na
koncept skupnega odločanja med zdravstvenimi ekipami in bolniki. Namen je
sporočiti osebam z motnjami strjevanja krvi, da je nujno potrebno vključiti paciente v
razprave o zdravljenju z zdravstvenim delavcem ter možnosti kako lahko zdravstveni delavec
pomaga pacientom, da se lažje odločajo za tovrstne razprave in iščejo rešitve. Bistvena je torej
enakopravnost mnenja in možnost izražanja idej, pomislekov, predlogov, …, saj
gre na koncu za zdravljenje posameznika, ki naj bo prilagojeno njegovemu
življenjskemu slogu in mu na ta način prinaša največ koristi. Preteklost, ko
pogosto bolnik ni smel imeti mnenja, je na srečo mimo.
ZAKLJUČEK KONGRESA IN NA SNIDENJE V MALEZIJI
Zgolj
še zaključna slovesnost kongresa #WFH2024 nam je preostala. Čeprav se kongres
poslavlja, smo na plenarnem zasedanju nekako podoživeli vse, kar smo skupaj “dosegli”
v Madridu, v imenu slogana “Zdravljenje za vse”.
Poleg glavnih govorcev, je dvorano nagovoril tudi Edwin Goh, predsednik
malezijskega društva za hemofilijo – gostitelja naslednjega svetovnega kongresa
WFH v Kuala Lumpurju v Maleziji, leta 2026.