Evropska komisija izdala dovoljenje za promet za novo zdravilo za zdravljenje hemofilije A
Kot profilaktično zdravljenje se novo zdravilo z nadomestnim faktorjem aplicira enkrat na teden v obliki injekcije v krvni obtok.
Preberi večSvetovna federacija za hemofiljo (WFH) je pripravila Svetovni virtualni vrh 2020, kar je nadomestilo za svetovno konferenco v Kuala Lumpurju, ki je bila zaradi epidemije koronavirusa odpovedana.
Dnevno je bilo opravljenih več spletnih seminarjev o hemofiliji in sorodnih krvnih motnjah, na katere so se lahko prijavili zainteresirani posamezniki. Spletna stran HaemophAmicus je sledila dogajanju in objavljala tudi nekatere povzetke, informacije, novosti in zanimivosti, o katerih lahko več preberete v nadaljevanju.
Konferenca je potekala med 14. in 19. junijem 2020.
Izbruh koronavirusne bolezni (COVID-19) je svetovni izziv za javno zdravje brez primere. Petkova seja je predstavila štiri glavne teme: dr. Radoslaw Kaczmarek se je osredotočil na patofiziologijo COVID-a-19, dr. Flora Peyvandi je razložila klinične manifestacije v zvezi s COVID-19, dr. Cedric Hermans je razložil praktične nasvete o upravljanju z zdravljenjem COVID-19, Mark Skinner pa je zasedanje zaključil z informacijami o varnosti in oskrbi s proizvodi iz plazme med pandemijo.
Ker se vloga medicinskih sester pri zdravljenju oseb s hemofilijo v svetu še naprej krepi, se dobre in napredne prakse zdravstvene nege kažejo na vseh ravneh in nudijo posameznikom popolno oskrbo. Tokratna seja je zajemala prikaz najboljših praks, ki temeljijo na dokazih, poleg tega pa so preučile tudi to, kako se bo vloga medicinske sestre pri zagotavljanju nege močno spremenila v naslednjih letih. Predavatelji so ob tem spregovorili še o ženskah in Von Willebrandovi bolezni, obvladovanju menoragije (dolgotrajne menstruacije) pri mladih ženskah, o bolnikih z inhibitorji v dobi emicizumaba ter o genski terapiji - kako naj bo nanjo pripravljeno zdravstveno osebje.
Na trg so prispeli novi izdelki (faktorji z daljšim razpolovnim časom, nefaktorski izdelki), ki se zelo razlikujejo od tradicionalnih koncentratov - faktorjev za strjevanje krvi, ki postavljajo nova vprašanja glede varnosti in klinične uporabe. Poleg tega lahko genske terapije spremenijo oskrbo pri osebah s hemofilijo. Končno pa nove tehnologije pomenijo, da bo svetovna ponudba vseh izdelkov za zdravljenje bolezni še naprej naraščala, kar odpira možnost večjega dostopa do zdravljenja na podhranjenih področjih na določenih območjih sveta. Predavatelji so na seji o zdravljenju motenj strjevanja krvi spregovorili še o vlogi odbora za varnost, oskrbo in dostop do produktov za koagulacijo pri Svetovni federaciji za hemofilijo, pripravili pregled novih izdelkov na trgu in tistih, ki so v pripravi ter predstavili Emicizumab in druge novi izdelke, ki se uporabljajo pri novorojenčkih ter drugih osebah s hemofilijo na profilaksi.
Cilj naslednje seje je bil izpostaviti izzive, ki jih imajo ženske in dekleta pri pravilni diagnozi, negi in zdravljenju svojih krvnih motenj. Kakšni so globalni in osebni vplivi na dejstvo "imeti motnjo strjevanja krvi pri ženskah in dekletih"? Seja je obravnavala ključna vprašanja, kot so reproduktivni izzivi, diagnostične dileme in možnosti zdravljenja močnih menstrualnih krvavitev. Na zasedanju so delili tudi primere ukrepov za izboljšanje življenja žensk in deklet po vsem svetu z motnjami strjevanja krvi. Govorniki so predstavili še vpliv pandemije COVID-19 na ženske in dekleta z motnjami strjevanja krvi, reproduktivna vprašanja za navedeno skupino bolnic ter o diagnostičnih dilemah in pristopu zdravljenja žensk in deklet po vsem svetu.
Kakšna bo vloga zdravstvene nege pri hemofiliji v prihodnje? Ta seja je zajemala najboljše možne prakse, ki temeljijo na dokazih, obravnavala pa je tudi predikcije, kako se bo vloga zdravstvenega osebja pri zagotavljanju oskrbe v naslednjih letih spremenila, in to zelo močno. Razpravljalci so spregovorili tudi o vse večji vlogi telemedicine, kako izdelati informacijski portal za bolnike, kakšne bodo posledice genske terapije na delo medicinskih sester v bodoče ter o medicinskih sestrah, ki bodo vodile primere staranja oseb z motnjami strjevanja krvi.
Von Willebrandova bolezen je najpogostejša motnja krvavitve, vendar je pogosto nediagnosticirana. Zlasti težko jo je diagnosticirati v državah v razvoju. WFH-jev odbor je na tej seji delil praktične načine za diagnosticiranje. Enotne smernice bi lahko veljale v vseh okoliščinah, kjerkoli v svetu in na ta način skupnost izobraževale o upravljanju s to boleznijo.
Kakovost življenja pacientov je tema, o kateri se pogosto razpravlja v zdravstveni stroki. Na tej seji smo se osredotočili na to, kaj kakovost življenja pomeni z vidika osebe, ki živi z motnjo strjevanja krvi. Prav tako je bilo sodelujočim dano v razmislek, kaj nam pomeni kakovost življenja, zlasti med pandemijo?
Poleg tega je bilo govora še o duševnem zdravju in kako je slednje povezano s kroničnimi stanji, perspektiva nege, perspektiva bolnika
ter o razlikah v starostnih obdobjih glede ukrepov za kakovost življenja.
Naslednja seja bo obravnavala trenutno razumevanje sinovitisa in njegovih možnosti zdravljenja s posebnim poudarkom na kemični in radioaktivni sinovektomiji, kirurških možnostih, rehabilitaciji in nekirurškem zdravljenju.
Sodelujoči so govorili tudi o rehabilitaciji po konvencionalnem in kirurškem zdravljenju.
Von Willebrandova bolezen (VWD) je najpogostejša dedna motnja strjevanja krvi. Ta seja je ponudila pregled diagnoze in zdravljenja VWD, posebne pomisleke pri zdravljenju žensk z VWD in trenutne genske pristope glede VWD. Diagnoza VWD se začne s klinično oceno krvavitvenega fenotipa in nato z laboratorijsko preiskavo. Za zmanjšanje tveganja za poporodno krvavitev sta potrebna interdisciplinarno vodenje poroda in profilaksa v poporodnem obdobju. Genomski pristopi k VWD lahko dajo informacije o diagnozi, zdravljenju, izbiri testa, reproduktivnem načrtovanju in družinskem svetovanju.
Predavatelji so ponovno poudarili nove smernice za zdravljenje VWD in razpravljali o zdravljenju žensk s to boleznijo.
Pogosto pri ukvarjanju z lastno boleznijo pozabljamo na zdravo življenje oz. na druge za naše splošno zdravje pomembne življenjske elemente, kot so prehrana, fitnes in kvaliteten spanec. Govorniki so na tej seji spregovorili še o samopodobi bolnikov, zdravju in zdravem staranju tero zdravi in varni spolnosti.
Na plenarnem zasedanju s tematiko o kvaliteti življenja so sodelujoči razložili vlogo bolečine v našem vsakdanjem življenju. Bolečina sicer ni nekaj, kar si na splošno želimo doživljati, vendar ima bistveno vlogo pri tem, da postanemo to, kar smo. Lorimer Moseley je razpravljal o drugačnem razumevanju bolečine in kako lahko to razumevanje spremeni perspektivo spopadanja z njo. Zanimiva je bila naslednja razprava - "Spanje: zakaj ga potrebujemo", ki je odgovarjala na vprašanja o tem kaj sploh je spanec in zakaj je "dober" spanec tako zelo pomemben, zakaj je pomembno, da je zdrav in kako bolečina vpliva na vzorce spanja. Dr. Bajan Singh pa je predstavil nekaj idej, kako spodbuditi dobre navade za boljši spanec.
Z regulativo, ki bo odobrila prvo zdravilo za gensko zdravljenje, ki ga pričakujemo že sredi leta 2020, bo nujno potreben mehanizem za zbiranje dolgoročnih podatkov o varnosti, spremenljivosti in trajnosti njegove učinkovitosti. Potrebni bodo dodatni podatki za izboljšanje našega razumevanja rezultatov genske terapije in njihovega vpliva na življenje ljudi s hemofilijo. Namen tega zasedanja je bil opisati prizadevanja ameriške mreže za trombozo in hemostazo in Svetovne federacije za hemofilijo za zbiranje dolgoročno usklajenih podatkov in premisleke evropskih in ameriških regulativnih agencij, ki bodo obveščale o tekočem zbiranju podatkov.
Kljub pomembnim premikom paradigme pri zdravljenju hemofilije A z inhibitorji in vse večji uporabi novih nefaktorskih terapij je odziv imunske tolerance na osnovi FVIII še vedno edino učinkovito sredstvo za izkoreninjenje inhibitorjev. Z nedavno uvedenim Atlanta protokolom se profilaksa emicizumaba daje s kombinacijo s 50-100 ie / kg FVIII trikrat na teden. Na seji o zamenljivih terapijah so razpravljalci preučevali vpliv profilaksa emicizumaba na bolnike, ki so brez inhibitorjev in razpravljali o trenutnem stanju kliničnih študij glede profilakse emicizumaba.
Predogled dveh priporočil so pripravili strokovnjaki na seji o diagnostiki in obvladovanju von Willebrandove bolezni, ki izhajata iz mednarodnega sodelovanja različnih strokovnih skupin. Naučili smo se, zakaj so mednarodne klinične smernice še posebej pomembne za to skupnost, kako je potekal njihov razvoj in zakaj je pomemben prispevek različnih zainteresiranih strani v tem procesu.
Pričakovanja glede genske terapije so pri enkratnem zdravljenju ("eno in opravljeno"), kar bi zadostovalo za doseganje funkcionalne ozdravitve pri hemofiliji A ali B (brez ponavljajočih se hemofiličnih krvavitev). Čeprav smo trenutno na pragu tega dosežka, bo za popolno razumevanje potrebno široko sodelovanje več zainteresiranih strani s poudarkom na izobraževanju, odobritvi varnih in učinkovitih terapij, ... Raziskujejo se nove strategije za premagovanje glavnih ovir za varen in učinkovit prenos genov.
Cilj plenarnega zasedanja z naslovom "Ženske in staranje" v ospredje postavlja vprašanja, s katerimi se pogosto srečujejo ženske z motnjami strjevanja krvi v starosti, kar lahko vključuje artropatijo, povezano s krvavitvami v sklepe, povečano tveganje za zlom kosti zaradi osteoporoze, potencialno ginekološko malignost in potrebe po kirurškem posegu zaradi bolezni srca. Skupina strokovnjakov, med katerimi so bili dr. Michelle Lavin, prof. Rezan Kadir, dr. Jameela Sathar in Latifa Lamhene, je na virtualnem seminarju obravnavala dolgoročne zdravstvene težave žensk in ter iskala odgovore na vprašanja virtualne publike.
Trenutno razvijajoče se nove terapije za zdravljenje hemofilije so se pričele v novi dobi, za katero so značilni izboljšani cilji in rezultati profilakse. Na seji "Redefinicija profilakse v moderni dobi" so govorniki na novo opredelili profilakso v današnjem času, tako da so revidirali njeno definicijo ter predstavili podatke za povišanje nivoja faktorja pri hemofiliku, ki ga je mogoče doseči s profilakso. Govora je bilo tudi o prednostih nizkoodmerne profilakse (low-dose).
Seja z naslovom "Podrobneje o von Willebrandovi bolezni" je postregla z možnostmi zdravljenja te bolezni, njenih perspektivah in razlikah med moškimi in ženskami, kot bolniki, ki bolehajo za to boleznijo. Pred kratkim je Svetovna federacija za hemofilijo pripravila nove, moderne smernice za zdravljenje von Willebrandove bolezni.
Hemofilija je na začetku nove dobe, kar se tiče terapevtskega upravljanja, ki lahko pri nekaterih posameznikih ustvari bistveno boljšo zaščito pred krvavitvami in bolj funkcionalno zdravljenje. Uporaba genskega transferja se pojavlja kot učinkovito dolgoročno zdravljenje različnih bolezni. Medtem ko je klinični napredek dokončen, veliko vprašanj ostaja neodgovorjenih, saj potekajo klinična preskušanja faze III., pred izdajo licence za gensko terapijo. Ta neodgovorjena vprašanja pomenijo danes negotovost glede znanih neznank in neznanih neznank, ki so značilne za novo terapevtsko platformo. Seminar o negotovostih v obdobju transformativne terapije pri hemofiliji je prikazal evolucijo genske terapije in obravnaval neznanke, na katere bo potrebno v prihodnosti nujno dobiti odgovore.
Zanimiva seja o smernicah pri upravljanju s hemofilijo je postregla z novostmi in predstavila najboljše možne razpoložljive dokaze, dopolnjene s strokovnim mnenjem in preferencami pacientov. Predstavljena so bila štiri poglavja smernic WFH-ja za zdravljenje: hemostatiki, profilaksa, inhibitorji ter zdravljenje specifičnih krvavitev. Skratka: Gre za posodobljena priporočila in navodila pri zdravljenju hemofilije in sorodnih krvnih motenj, ki veljajo v svetu.
Program WFH-ja za humanitarno pomoč izboljšuje pomanjkanje dostopa do oskrbe in zdravljenja z zagotavljanjem prepotrebne podpore osebam z dednimi motnjami strjevanja krvi v državah v razvoju. Na seji o humanitarnem programu pomoči (preteklost in prihodnost) so bili predstavljeni dosežki v zadnjih petih letih, in hkrati poudarjena trenutna zavezanost k donacijam za prihodnje obdobje - na kakšen način lahko program humanitarne pomoči pomaga pri izvajanju trajnostne oskrbe v državah v razvoju po vsem svetu in preuči možnost genske terapije za trajnostno prihodnost bolnikov.
Na seji o WFH-jevem registru genske terapije in svetovnih registrih oseb s krvnimi motnjami sta bila izpostavljena dva ključna podatkovna programa WFH: Register genske terapije WFH (GTR) in WFH-jev svetovni register motenj strjevanja krvi (WBH). S prihajajočo gensko terapijo za hemofilijo je nujno potrebno razviti globalno bazo podatkov za spremljanje varnosti in učinkovitosti zdravljenja vseh bolnikov, ki prejemajo ali bodo udeleženi pri genskem zdravljenju. Register genske terapije WFH se zato razvija za izpolnitev te potrebe. Pri tem se je potrebno osredotočiti na nabor podatkov registra in na njegov globalni načrt izvajanja. Poleg tega bo na voljo tudi posodobljen svetovni register (WBDR), predviden v letu 2020.
Podrobnejši vsebinski povzetki razprav in simpozijev sledijo.
Kot profilaktično zdravljenje se novo zdravilo z nadomestnim faktorjem aplicira enkrat na teden v obliki injekcije v krvni obtok.
Preberi večSmo na dosegu prvega komercialnega enkrat-tedenskega faktorskega profilaktičnega zdravljenja za hemofilijo A?
Preberi večJe morda prav joga odlična, neobremenjena vadba za osebe z motnjami strjevanja krvi, s sprostitveno komponento, ki jim pomaga tudi pri obvladovanju stresa?
Preberi večKljub temu, da je von Willebrandova bolezen pogostejša od hemofilije, o tej bolezni še vedno obstajajo številni miti in različna razumevanja njenih osnov ter lastnosti.
Preberi večMotivacija je pri življenju s hemofilijo ključnega pomena za aktiven življenjski slog. Kolesarjenje je zato lahko zelo pomemben del rekreativnih dejavnosti pri osebah z motnjami strjevanja krvi.
Preberi več